Czy można być chrzestnym bez zaświadczenia
Weź udział w dyskusji i przeczytaj 16 odpowiedziWitam, mam pytanie czy zaświadczenie od księdza może być wypisane ręcznie czy musi być na jakimś specjalnym druczku?. Podkreślone również tutaj zostają obowiązki chrzestnego.Osoba po rozwodzie (i nie tylko, w zasadzie również żyjąca w konkubinacie) nie może być chrzestnym.. Chciałabym, żeby była nią moja siostra, ale ona jest po rozwodzie, w trakcie unieważniania ślubu kościelnego i po nowym ślubie cywilnym.. Poznasz wiele ciekawych osób i zwyczajów na uczelni.Najpierw prawo.. Chodzi tu przede wszystkim o zaświadczenie z rodzimej parafii, że mogą być chrzestnymi.. NIE Prawo kanoniczne nie przewiduje, by pełnomocnik zastępował chrzestnego - choć również wprost tego nie zakazuje.. Czy to wystarczy?Temat: Zaświadczenie na ojca chrzestnego- potrzebuje załatwić Anna Wysocka-Gazda: Magda Surwiłło: Ja to wszystko wie, ale kolega został poproszony o bycie o.ch.. Aby pełnić tę godność w innej parafii niż własna, konieczne jest zaświadczenie od duszpasterza z własnej parafii.. Ale to dla księdza nie stanowiło problemu- chodzimy z żoną i dzieckiem na niedzielną Mszę, przystępujemy do sakramentów i ksiądz bez mrugnięcia okiem wystawił zaświadczenie dla matki chrzestnej, bo stwierdził, że zna nas z kościoła.Re: czy chrzestni muszą mieć bierzmowanie?. Czy kapłan, może odmówić wystawienia dokumentu, argumentując ten fakt tym, że „nie widuje nas w kościele, więc jesteśmy niepraktykującymi katolikami"?Chrzestni muszą być ponadto wolni od kar kościelnych..

Nie każdy może być rodzicem chrzestnym.

W większości parafii wymaga się również zaświadczenia o odbytej spowiedzi świętej.Chrzestny czy chrzestna to nie tylko udział w ceremonii chrztu to przede wszystkim obowiązek wobec dziecka.. Nasz chrzestny jakieś 8 lat temu wyjechał ze swojej rodzinnej miejscowości i bardzo rzadko do niej wracał.Jeśli zaś przy wyborze rodziców chrzestnych kierować się będą względami czy zobowiązaniami towarzyskimi, rodzinnymi, pozycją towarzyską albo zasobnością portfela potencjalnych kandydatów, to żadne zaświadczenia nie pomogą, bo każdą biurokrację można w taki czy inny sposób obejśćZaświadczenia dla chrzestnych.. Przez Gość kto wie?, Październik 4, 2010 w Ciąża, poród, macierzyństwo i wychowanie dzieci Polecane postyTo nie stan konta, a właśnie religijność powinno być kluczem do wyboru osoby na chrzestnego czy chrzestną.. Dlatego rodzice często dość długo zastanawiają się na osobą, która sprawdzi się, jako chrzestny i chrzestna.. Aha i bez spowiedzi też można tylko wtedy nie przyjmuje się komunii podczas mszy..

2011-11-07 16:12:26; MOge zostać chrzestnym bez bierzmowania?

To jest .Zazwyczaj można uzyskać zaświadczenie dla chrzestnych od swojego proboszcza.. Chrzestnymi nie mogą być również rodzice dziecka.. ze dostali taka zgodę?. Chrzestna mojej Emi dopiero teraz w czerwcu bedzie bierzmowana a chrzest Emi juz byl.. Coraz częściej pada pytanie czy może być dwóch ojców chrzestnych lub dwie matki chrzestne.. Przed chrztem rozmawialam z ksiedzem i powiedzial mi ze nie musi miec bierzmowania ale powinien byc papierek z chrzestnej parafi ze moze zostac matka chrzestna.. Natomiast mało kto wie, że chrzestny może być jeden, może być .Kto może być chrzestnym?. Tak stanowi prawo kanoniczne.. Właśnie dla potwierdzenia religijności kandydata jest potrzebne zaświadczenie z parafii zamieszkania, że jest on osobą wierzącą i praktykującą.. Siostra mnie poprosiła abym została matką chrzestna dla jej dziecka.. Stosowne dokumenty do kościoła powinna donieść też matka chrzestna i ojciec chrzestny.. Co to za papier i co na nim jest umieszczone?. Dokumenty i zaświadczenia potrzebne do chrztu dziecka >> Kandydat na rodzica chrzestnego nie może: być osobą niewierzącą lub niepraktykującą (musi być osobą głęboko .Chciałam się poradzić w kwestii chrztu.. a nie ma ślubu kościelnego i nie może ponoć przez to.Czy do zaświadczenia, że moge być chrzestną potrzebuję aktu chrztu?.

2011-01-11 19:42:29; Można być chrzestnym, jak nie ma się bierzmowania.

2011-09-12 19:21:30dane chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania).. Trzeba powiedzieć, że Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że może być jeden chrzestny, jedna chrzestna lub dwoje chrzestnych.- po trzecie jeśli chrzestny (potencjalny) nie ma zaświadczenia ze swojej parafii, nie był u spowiedzi (bo np. żyje w konkubinacie) to może być chrzestnym tylko to się inaczej nazywa (niestety nie pamiętam jak).. Warto zauważyć, że nie musi to być ktoś z rodziny (Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych (Kan.. Ze trzy lata nie było u nas kolędy, bo raz choroba, raz wyjazd a raz coś tam jeszcze innego.. Chrzestny bowiem pełni rolą pomocniczą w stosunku do przyjmującego chrzest, a nie główną jak jego naturalny rodzic (zob.. Może za to być świadkiem chrztu.. Przepisów bowiem nie ma, ale jest za to niepisany obowiązek.. Chrzestnymi również nie mogą być rodzice naturalni.. Przy zgłoszeniu dziecka do chrztu rodzice otrzymują dla siebie i dla chrzestnych karteczki do spowiedzi.Nie trzeba się więc tłumaczyć, że musi być np. brat bo nie ma nikogo drugiego, kogo można o to poprosić.. Zaświadczenie to stanowi potwierdzenie, że dana osoba może być dopuszczona do roli rodzica chrzestnego.Tu nie chodzi o jakąś tam kolędę!.

2010-11-20 15:45:43; Czy można zostać chrzestnym w wieku 15 lat?

Jego zadaniem jest, w wypadku chrztu osoby dorosłej, towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego; a w przypadku chrztu dziecka ma on wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak .Zwracam się do Was z zapytaniem, ponieważ jeden z moich znajomych ma zostać ojcem chrzestnym i zgłosił się do swojej parafii po „zaświadczenie".. Przerabiałem to, mój brat był pełnoprawnym chrzestnym, a konkubina szwagra - świadkiem chrztu.. Analogicznie wygląda sytuacja po stronie osoby wybieranej.Czy matka chrzestna musi mieć ślub kościelny, czy wystarczy cywilny?. W prawie kanonicznym na próżno szukać odpowiedzi na to pytanie.. 1136 KPK).Dokumenty wymagane przez kościół to jeden z elementów przygotowania do chrztu.. Mam pytanie odnośnie kandydatki na matkę chrzestną.. Ona taki paierek dostala bez pytania czy ma bierzmowanie.Dyskusja na temat: Chrzestny bez ślubu kościelnego w Rodzice Radzą - Kobieta - gorące dyskusje.. W diecezji płockiej zaświadczenia dla rodziców chrzestnych wypełniane przez proboszcza zastąpiono oświadczeniami, które podpisują sami zainteresowani w zgodzie z własnym sumieniem.Czy można być chrzestnym „na odległość"?. Tu właśnie pojawia się problem.. Witamy na forum, znajdziesz to wiele ciekawych i potrzebnych informacji w trakcie walki o zaliczenia i nie tylko.. Proszę pamiętać o spowiedzi :) Wzór zaświadczenia: (Imię i nazwisko, adres) jest wierzącym i praktykującym katolikiem i może być dopuszczony do godności ojca chrzestnego, stosownie do wymogów kan.. Przyjęło się, że chrzest, jako fundament wiary, jest udzielany małym dzieciom (choć oczywiście możliwe jest przyjęcie go również w wieku późniejszym), dlatego to na jego rodzicach oraz chrzestnych spoczywa zgromadzenie wszystkich potrzebnych zaświadczeń i dokumentów.Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię?. Niektórzy powołując się ów brak zakazu, przekonują, że jeśli chrzestny nie dotarł na uroczystość z przyczyn losowych albo mieszka na drugim końcu świata, może .W przypadku, gdy rodzice są niewierzący, słabo praktykujący lub w przypadku ich śmierci, wychowanie religijne przechodzi w całości na rodziców chrzestnych.. Podpis spowiednika: Podpis proboszcza:Forum PWSZ w Tarnowie > Pozostałe > Hyde Park > Czy chrzestnym może być osoba bez bierzmowania?. Byłam u ksiedza iwypisł mi że byłam bierzmowana, podpisał się i przybił pieczątki..Komentarze

Brak komentarzy.