Zwolnienie elektroniczne nie dotarło do pracodawcy
Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.Od 1 grudnia 2018 roku obowiązują elektroniczne zwolnienia lekarskie.. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je .W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS.. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je pracodawcy niezwłocznie.. A to oznacza, że szef dowiaduje się o L4 niemal natychmiast.E-zwolnienia zostały wprowadzone w nowelizacji przepisów zasiłkowych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r. W związku z tym od stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazwane e-ZLA, a następnie - za pośrednictwem Internetu - przesyłać do ZUS.Jeśli jednak one nas nie dotyczą, a nie jesteśmy w stanie wyjść z domu, warto postawić na elektroniczne L4 czyli e-zwolnienie (e-ZLA).. Tak, jeśli zostanie wydany pacjentowi, którego pracodawca nie będzie miał profilu na PUE.. E-ZLA nie są zwracane do korekty.. Zwolnienie od pracy z powodu choroby lekarz wyśle do pracodawcy zaraz po .- W związku z olbrzymim ruchem w niektórych przypadkach może dochodzić do spowolnienia, ale nie jest to niedziałanie systemu.. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je .Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia oraz przekazywać do ZUS..

Czy wydruk e- ZLA trzeba doręczyć pracodawcy?

Utrudniony dostęp będzie miał też do nich, gdy lekarz wystawiający zwolnienie nie ma dostępu do internetu lub wystawia L4 w trakcie wizyty domowej.Obecnie lekarze nie wypisują zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (tzw. ZUS ZLA) na papierze, ale wystawiają je w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA).. Zawiadomi Cię również o obowiązku doręczenia tej informacji Twojemu pracodawcy (płatnikowi składek), jeśli nie ma profilu na PUE ZUS.Gdy pracodawca nie ma profilu na PUE.. Zaświadczenia elektroniczne obejmujące w całości okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie będą przekazywane byłym płatnikom składek.Pracownik nie będzie musiał się głowić jak szybko dostarczyć L4 do pracodawcy, a ZUS przewiduje znaczne ukrócenie procederu wystawiania fałszywych zwolnień.. Lekarze często dają nam wciąż zwolnienie papierowe, jednak aktualnie są to w większości e-ZLA, czyli zwolnienie elektroniczne.. ZUS już ogranicza wydawanie bloczków z papierowymi drukami.. Pracownica nie otrzymała zasiłku chorobowego za marzec i kwiecień.Z punktu widzenia pracownika można przecież przyjąć, że skoro nie dostaje on druku zwolnienia lekarskiego do ręki, aby przekazać go pracodawcy, bo zwolnienie dotrze do firmy w formie .Zwolnienie w formie elektronicznej dotarło, ale wniosek o wypłatę już nie - tłumaczy Szkalej..

Jeżeli lekarz wystawi papierowe zwolnienie, będzie ono nieważne.

Jeśli lekarz stwierdzi nieważność Twojego zaświadczenia lekarskiego, w którym jest błąd, powiadomi Cię o tym pisemnie.. Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy.. W przypadku wystąpienia o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia lub kiedy to ZUS, a nie pracodawca, wypłacać będzie zasiłek - należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.. Od 2018 roku wszystkie zwolnienia lekarskie mają być wydawane w formie elektronicznej.Co ma zrobić pracownik, gdy w czasie choroby nie otrzyma elektronicznego zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, które od 1 lipca 2018 r. ma zastąpić tradycyjne druki ZUS ZLA?. Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy.. Dostarczyła nam zwolnienia i wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe.. Dodaje, że w takim wypadku pracownik może albo złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy osobiście w ZUS, albo wysłać go elektronicznie.. W takiej sytuacji lekarz (lub asystent medyczny) musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia.. Jest w zagrożonej ciąży..

Płatnik składek może otrzymać zwolnienia elektroniczne tylko, jeśli posiada zaufany profil.

Tymczasem organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych twierdzą, że wystawianie e-zwolnień w tym terminie nie jest możliwe.Od 1 grudnia obowiązują zwolnienia lekarskie w wersji elektronicznej.. Jak sprawdzić czy takie zwolnienie dotarło do ZUSu?Od 1 grudnia pacjent nie dostanie już od lekarza do ręki papierowego, zielonego druku ZLA, zwanego jeszcze potocznie L4.. wynika ponadto, że jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności (np. telefon, poczta .ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIA LEKARSKIE W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH.. Jeżeli z jakichś powodów e-zwolnienie nie dotrze do ZUS-u, lekarz .Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy.. Lekarze wystawiają bowiem elektroniczne zwolnienia lekarskie (L4) zwane e-ZLA.Wprowadzenie zwolnień on-line to znaczące ułatwienie dla osób chorych, którzy musieli taki dokument przekazać pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, a stan zdrowia na to nie pozwalał.E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą)..

Może się jednak zdarzyć, że wypisanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego będzie niemożliwe.

Lekarze mają możliwość, na wniosek pracownika, wystawić papierowe zwolnienie lekarskie.. Wprowadzenie e-ZLA to duże ułatwienie dla chorych pracowników, którzy musieli takie zwolnienie lekarskie przekazać pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, a ich stan zdrowia na to nie pozwalał.PAMIĘTAJ: Jeśli pracodawca nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA.. Jeżeli natomiast wydruk e-ZLA zostanie przekazany na żądanie pacjenta (a zwolnienie trafi do pracodawcy elektronicznie), to nie trzeba go nikomu przekazywać.Od 1 grudnia 2018 roku nie ma konieczności, by chory pracownik musiał dostarczyć do zakładu pracy zwolnienie lekarskie.. Jeśli natomiast lekarz błędnie wystawi zwolnienie elektroniczne, musi to zrobić jeszcze raz.Z wyżej przywołanego § 2 ust.. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS.. Cały czas widzimy, jak bieżąco, spływają nam e-zwolnienia .Pracodawca nie zawsze otrzyma e-zwolnienie .. W tym celu utworzona została specjalna strona internetowa , na której w łatwy sposób można uzyskać zwolnienia lekarskie przez Internet.W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS.. Jednak w praktyce lekarze wystawiają już prawie wyłącznie zwolnienie w wersji elektronicznej.Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2012 roku uruchomił Platformę Usług Elektronicznych (PUE).Rejestrując tam swój profil, można sprawdzić stan załatwianych z ZUS-em spraw, wyliczyć hipotetyczną emeryturę, a także sprawdzić, ile odłożyliśmy na koncie emerytalnym.Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od prawie dwóch lat, jednak dla wielu z nas jest to wciąż nowość.. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia.Chciałbym zapytać, czy zwolnienie elektroniczne po ustaniu zatrudnienia będzie kierowane od razu z przychodni do ZUS czy przez pracodawcę na NIP pracodawcy?. Profil na PUE, oprócz wglądu do zwolnień pracowników, umożliwi pracodawcy złożenie wniosku drogą elektroniczną do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawionych zwolnień.ZUS przesyła zwolnienie L4 elektroniczne do pracodawcy, a pracownik nie musi się o nic martwić.. Po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia wysyłaliśmy zwolnienia lekarskie listem poleconym do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt